Angajarea prin cumul (1,5 + 0,5)

3 iulie 2017 463

Dacă persoana este angajată pe 1,0 salariu de funcție și mai cumulează o funcție tot în aceeași instituție, dar acum dorește să mai ia înca 0,5 cumul extern, este posibel asa ceva sau nu? Cum și ce trebue de făcut ca să fie totul legal.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Dorin,

Posibilitatea deţinerii simultane a două sau mai multe funcţii sau atribuţii este o expresie a principiului libertăţii muncii, tocmai de aceea este posibil să cumuleze astfel angajatul funcția dorită.
Pentru aceasta râmâne doar să coordoneze cu angajatorul cu privire la acest fapt.

Succes.

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este posibil să cumulezi mai multe funcții, dacă ai timp să le îndeplinești pe toate. Pentru încheiere contractului de muncă prin cumul, nu ai nevoie de acordul angajatorului de la locul de muncă de bază.

4 iulie 2017