Angajatorul a suspendat contractele de munca in urma instituirii stării de urgență

31 martie 2020 85

Inițial, în data de 23.03.2020 am fost anunțați și impuși că trebuie să semnăm cereri de concediu din cont propriu pana pe 30 aprilie, dar am refuzat. Am contactat a două zi inspecția mincii, unde ne-au zis că trebuie să facem un proces-verbal. Noi ne-am prezentat la muncă, dar biroul era închis. Eram 4 colegi, am făcut poze și am semnat procesul-verbal. Ulterior am primit pe mail un ordin emis de administrația companiei, unde ne anunta despre suspendarea contractelor în situația stării de urgență cu trimitere la art. 76 f) și n) al Codului Muncii. Ce sa facem? Multumesc mult.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

Acțiunile angajatorului în ceea ce ține de forțarea salariaților să depună cereri de concediu din cont propriu pana pe 30 aprilie- sunt ilegale. Respectiv inspecția muncii la sigur a stabilit acest fapt.

În ceea ce ține de suspendarea contractului de muncă efectele sunt:

Suspendarea contractului individual de muncă presupune... mai detaliat suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor salarialе (salariu, sporuri, alte plăţi) de către angajator.

Pe toată durata suspendării contractului individual de muncă, drepturile şi obligaţiile părţilor, în afară de cele prevăzute mai sus, continuă să existe.

Trebuie însă de clarificat dacă starea de urgență împiedică activitatea companiei unde activați. Or, nu au fost interzise toate genurile de activitate.

În cazul în care, activitatea companiei Dvs nu se încadrează în lista activitatilor interzise atunci este discutabilă legalitatea suspendării contractelor individuale de muncă.

31 martie 2020