Angajatorul are dreptul sa ma elibereze desi sunt in concediu pt ingrijirea copilului?

2 iulie 2017 53

Buna ziua. La moment ma aflu in concediu partial platit pt ingrijirea copilului pina la 3 ani. Recent am fost telefonata de catre angajator care m-a anuntat ca in citeva zile se incheie contractul de munca individual care a fost incheiat pe o perioada determinata.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Tatiana,

În nici într-un caz nu este posibil acest lucru.
Codul Muncii expres prevede că nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta... mai detaliat de 3 ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 6 ani, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii.

Referitor la încheierea contractului individual de muncă care a fost pe o perioadă determinată, nu poate fi posibil cele invocate de angajator pentru că în perioada care îngrijiți de copil, acesta este suspendat.
Dacă coordonând cu acesta nu se ajunge la o mediere, adresațivă la Inspecția teritorială a muncii cu o plângere cu privire la acțiunile ilegale ale acestuia.

Succes și o seară frumoasă.

3 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Tattiana referitor la intrebarea dvs din evalure ( puteti copia link-ul de la acest rs, adica acesta http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/angajatorul-are-dreptul-sa-ma-elibereze-desi-sunt-in-concediu-pt-ingrijirea-copilului ) si sa-l plasati pe profilul dvs de facebook.

O zi buna.

4 iulie 2017