Angajatorul îmi acordă doar 9 zile de concediu anual plătit pentru că sunt pensionară

17 iunie 2024 3

Bună ziua. Sunt pensionară și activez în biblioteca publică din localitate. Am depus cerere pentru acordarea concediului anual plătit și angajatorul îmi acordă numai 9 zile calendaristice, motivând că sunt pensionară. Perioada de muncă este decembrie 2023 - decembrie 2024. Este corect? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Svetlana, adresarea administrației față de DVS e proastă, ei speculiază, că sunteți pensionară. DVS aveți dreptul la un concediu integral-o lună de zile, o să refuzați, ei o să vă propună să vă concediați, deoarece sunteți pensionară, citiți Codul muncii.

18 iunie 2024
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Sunt de acord cu colegul. Codul muncii nu prevede deferențierea termenului de concediu pentru angajați care sunt sau nu sunt pensionari.

18 iunie 2024