Angajatorul ma impune sa fac testul la COVID-19

11 mai 2020 125

Buna ziua. Conform deciziei angajatorului care mi-a fost adusa la cunostinta sub semnatura, trebuie sa ma aflu in somaj tehnic de la mijlocul lui aprilie pana pe 31.05.2020. Am fost contactat telefonic de seful nemijlocit care mi-a spus ca trebuie sa ies la munca, dar sunt obligat sa fac testul la COVID-19, in caz contrar nu am sa pot sa ies la munca. In cazul in care refuz sa fac testul pentru COVID-19, are dreptul angajatorul sa ma concedieze?

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Avocat

Roman,

vă recomand să discutați cu anagajatorul situația din punct de vedere legal. Iar el să se asigure că nu încalcă legislația.

Din prevederile Codului Muncii, dispozițiilor Comisiei pentru Situații Excepționale nu rezultă o obligație a salariatului de a trece testul la COVID-19 pentru a fi admis la locul de muncă după... mai detaliat încetarea perioadei șomajului tehnic. Nici angajatorul nu este obligat să întreprindă o astfel de măsură.

Pe cale de consecință, nu este o abatare disciplinare refuzul testării și nu puteți fi concediat. În caz contrar, va fi o concediere ilegală. Ceea ce vă îndreptățește să vă adresați în instanța de judecată, având șanse reale de câștig.

Art. 86 din Codul Muncii - temeiurile de concediere
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=120714&lang=ro#

Toate dispozițiile Comisie pentru Situații Excepționale.
https://gov.md/ro/content/informatii-privind-coronavirus

Înțeleg că anagajatorul are intenții bune atunci când urmărește testarea salariaților. Discutați cu acesta dacă este dispus să suporte prețul testului.

12 mai 2020