Angajatorul mă poate concedia când revin la serviciu după concediul de maternitate?

3 februarie 2023 49

Bună ziua. Activez în calitate de învățătoare de clase primare, dar în prezent mă aflu în concediu pentru îngrijirea copilului. Învățătoarea care mă înlocuiește a scris împreună cu părinții cerere că de la 1 septembrie să rămână ea în funcție, chiar daca eu revin din concediu. Prin urmare, eu nu voi avea loc de muncă, cu toate că am clasă. Ce pot face în acest caz? Au aceste cereri statut juridic? Pot fi concediată când revin la serviciu după concediul de maternitate, dacă nu am clasa din lipsa de copii? Directorul mi-a explicat că școala îmi va achita 2 luni, după care mă vor concedia din cauza lichidării unității, cu toate că în școală există 3 clase primare.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, dna Irina.

Conform art. 86 din Codul Muncii:
(2) Nu se admite concedierea salariatului perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu paternal, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în... mai detaliat concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în concediu pentru îngrijirea unui membru bolnav al familiei, în concediu pentru îngrijirea copilului cu dizabilități, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii.

Articolul 88. Procedura de concediere în cazul lichidării unităţii, reducerii numărului sau de personal
(1) Angajatorul este în drept să concedieze salariaţii de la unitate în legătură cu lichidarea acesteia ori în legătură cu reducerea numărului sau a statelor de personal (art.86 alin.(1) lit.b) şi c)) doar cu condiţia că:
a) va emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre), motivat din punct de vedere juridic sau economic, cu privire la lichidarea unităţii ori reducerea numărului sau a statelor de personal;
b) va emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre) cu privire la preavizarea, sub semnătură sau prin altă modalitate care permite confirmarea recepționării/înștiințării fiecărui salariat vizat, a salariaţilor cu 2 luni înainte de lichidarea unităţii ori de reducerea numărului sau a statelor de personal. În caz de reducere a numărului sau a statelor de personal, vor fi preavizate numai persoanele ale căror locuri de muncă urmează a fi reduse;
c) o dată cu preavizarea în legătură cu reducerea numărului sau a statelor de personal, va propune în scris salariatului preavizat un alt loc de muncă (funcţie) în cadrul unităţii respective (cu condiţia că astfel de loc de muncă (funcție) există la unitate, iar salariatul preavizat întruneşte cerinţele necesare pentru suplinirea acestuia);
d) va reduce, în primul rînd, locurile de muncă vacante;
e) va desface contractul individual de muncă în primul rînd cu salariaţii angajaţi prin cumul;
f) va acorda salariatului ce urmează a fi concediat o zi lucrătoare pe săptămînă cu menţinerea salariului mediu pentru căutarea unui alt loc de muncă;
g) va prezenta, în modul stabilit, cu 2 luni înainte de concediere, agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă informaţiile privind persoanele ce urmează a fi disponibilizate;
h) se va adresa organului (organizatorului) sindical în vederea obţinerii opiniei consultative privind concediereasalariatului respectiv;
(2) În cazul în care, după expirarea termenului de preavizare de 2 luni, nu a fost emis ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) de concediere a salariatului, această procedură nu poate fi repetată în cadrul aceluiaşi an calendaristic. În termenul de preavizare nu se include perioada aflării salariatului în concediul anual de odihnă, în concediul de studii şi în concediul medical.
(3) Locul de muncă redus nu poate fi restabilit în statele unităţii pe parcursul anului calendaristic în care a avut loc concedierea salariatului care l-a ocupat.
(4) În caz de lichidare a unităţii, angajatorul este obligat să respecte procedura de concediere prevăzută la alin.(1) lit. a), b), f), g) şi i).

4 februarie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Referitor la cererea profesoarei care vă înlocuiește și a părinților copiilor, nu are valoare juridică și nu poate constitui temei de concediere a Dvs.

Concedierea are loc exclusiv în cazurile prevăzute de Codul Muncii.

4 februarie 2023