Angajatorul mamei mele decedate nu vrea sa achite banii cuveniti

8 mai 2019 42

Buna ziua. Mama mea a decedat in urma cu 10 luni. De la serviciu nu i-au fost platite ultimele 3 luni de buletin. Seful ei refuza sa-mi dea banii. Ce trebuie sa fac? Unde sa ma adresez? Ce drepturi am? Noi suntem 3 copii, unul de 22 ani care s-a dezis la notar de toate bunurile, eu de 26 ani si am o surioara de 7 ani pe care o ingrijesc eu si am tutela.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Adresați-vă în scris cu această solicitare către angajator pentru a avea dovada răspunsului din partea angajatorului or refuzului, expediind cererea prin poștă cu aviz recomandat sau să o înregistrați direct la unitatea în care muncea defuncta.

Astfel în cazul unui răspuns negativ, depuneți o plângere către Inspecția Muncii unde angajatorul... mai detaliat va fi atras la răspundere.

8 mai 2019