Angajatorul poate sancționa financiar subalternii pentru pauze de fumat?

21 aprilie 2017 45

Angajatorul are dreptul de a sancționa financiar subalternii, daca ei, în timpul serviciului, merg la fumat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Constantin.

Legea interzice expres sancționarea angajaților prin aplicarea unor amenzi. Sancțiunea financiară e posibilă doar în situații în care angajatul cauzează un prejudiciu material, nu și atunci când încalcă disciplina muncii.

25 aprilie 2017