Angajatorul refuza sa ma elibereze din serviciu

24 august 2018 57

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog: sunt angajată la locul de munca de o lună și nu mai am posibilitatea de a munci și totodată mă aflu și în concediul de ingrijire a copilului care are are doi ani jumate. Angajatorul, insa, refuza sa mă elibereze și nu vrea să îmi achite salariu pe luna lucrata. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Contestați refuzul angajatorului de eliberare în instanța de judecată.

Succese!

24 august 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmați sfatul colegului de mai sus, pentru aceasta solicitați un răspuns în scris de la angajator sau depuneți o cerere privind demisia dvs și așteptați răspunsul acestuia pentru a putea ulterior sa întreprindeți următorii pași totodată puteți sesiza și Inspecția Muncii în acest sens cu plângere pe numele angajatorului.

24 august 2018