Angajatorul sustrage bani din salariu sub forma de amenzi

25 august 2017 55

Cu ceva timp in urma am activat intr-o companie unde sunt in jur de 40 de persoane angajate neoficial. Unii lucreaza chiar si cite 13 ore, ora de masa nu-i, doar 30 de minute care sunt si alea din cont personal, adica lucrezi 9 ore - se socot 8. Plus pun diferite amenzi pentru chestii prostesti, cum ar fi o crapatura mica la castile de la munca de 1.600 de lei, care la 90% s-au crapat. E firesc, nu sunt vesnice. Unde pot sa ma adresez? Ce pedeapsa risca angajatorul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Angajare neoficială?
Presupun că nu este un contract individual de muncă încheiat în formă scrisă și atât.

Vă sugerez să solicitați constatarea nulității contractului individual de muncă în temeiul prevederilor art. 84 din Codul Muncii al Republicii Moldova.

Suplimentar puteți solicita repararea prejudiciului cauzat astfel.

Succese!

25 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Sesizați Inspecția Muncii printr-o plângere în care veți indica toate neregularitățile comise.

Aceasta va păstra anonimatul dvs și va organiza un control pentru stabilirea tuturor ilegalităților și sancționarea angajatorului, după care veți putea adresa în judecată pentru despăgubirile materiale/morale servind că probă constatarea Inspecție Muncii în caz că de... mai detaliat vor adeveri ilegalitățile comise.

26 august 2017