ANTA

6 decembrie 2019 202

Имеет ли полномочия ANTA останавливать микроавтобусы или любой другой транспорт без полиции?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sunt in drept

Cod contravențional Articolul 407. Organele de specialitate în domeniul transporturilor
(1) Contravenţiile prevăzute la art.553, 84, art.197 alin.(l)–(10), (12)–(29), art.198–2001, 204, 206, 207, 2211, art.224, art.273 pct.1), 2), 4),... mai detaliat 6), 10)–13), art.278–281, art.283 alin.(1) şi art.344 se constată de către organele de specialitate ale administraţiei publice în domeniul transportului rutier, electric, feroviar şi naval, conform tipului de transport corespunzător competenţei.
(2) Sînt în drept să constate contravenții și să examineze cauze contravenţionale, să aplice măsuri procesuale de constrîngere şi sancţiuni în limitele competenţei:
a) în transportul rutier şi electric – şefii serviciilor abilitate cu funcţii de control şi adjuncţii lor, precum şi inspectorii abilitaţi cu funcţii de control.
b) în transportul feroviar – şefii de staţii şi locţiitorii lor, şefii de gări şi locţiitorii lor, şefii de depouri de locomotive (de vagoane), şefii trenurilor de călători, controlorii-revizori ai trenurilor de călători;
c) în transportul naval – directorul şi inspectorii Agenţiei Navale a Republicii Moldova.
(3) – abrogat .
(4) Contravenţiile prevăzute la art.553, 84, 208, 210–2206, art.273 pct.1), 2), 4), 6), 10)–13), art.278–281, art.283 alin.(1) şi art.344 se constată şi se examinează de către Autoritatea Aeronautică Civilă.
(5) Sînt în drept să examineze contravenţii şi să aplice sancţiuni:
a) directorul și directorii adjuncți ai Autorităţii Aeronautice Civile, inspectorii aeronautici;
b) comandanţii aeronavelor civile în perioada de îndeplinire a misiunii de zbor, pentru contravenţiile prevăzute la art.210.
(6) Organele de specialitate ale administraţiei publice din domeniul transportului constată şi examinează contravenţiile prevăzute la art.553, 84, art.273 pct.1), 2), 4), 6), 10)–13), art.278–281, art.283 alin.(1) şi art.344, săvîrşite în domeniile de activitate ce ţin de competenţa lor.

7 decembrie 2019