Antecedent penal rezolvat și cazier juridic

18 august 2020 170

Bună ziua. În 2016 am avut un accident cu implicarea unui pieton. In 2018 am fost condamnata în baza articolului 264 alin. (1) Cod penal cu o amenda de 300 unități convenționale. Am achitat amenda, am reparat prejudiciul moral și material partii vătămate. Întrebarea mea este dacă in cazierul juridic va apărea ca am antecedente penale? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 4

  • Jurisconsult

Buna d-na Maria, încercați să faceți rost de cazier juridic, care vă costă 30 lei pentru 10 zile. O să vedeți, că în cazier figurează nr. cauzei penale, DVS trebue să faceți rost de copia sentinței și un cetrtificat de la judecată, precum că ați achitat amenda și copia sentinței,... mai detaliat care trebue să aibă ștampila umedă rotundă a instanței, vă deplasați la instituți, care eliberează cazierul și o să demostrați, că sînteți curată față de stat.

19 august 2020

Mulțumesc Mihail. O sa încerc sa fac rost de toate certificarile
Îmi spuneți va rog, trebuie sa merg la judecata unde mi s-a pus sentința? Executorul judecătoresc îmi poate da certificat precum ca am achitat sentinta?
Eu personal le pot cere sau trebuie sa mai apelez la ajutorul avocatului meu?
Mulțumesc

19 august 2020

Va mulțumesc, am rezolvat întrebarea datorita ajutorului Dvs

20 august 2020
  • Jurisconsult

D-na Maria de azi înaite nu mai apelați la un așa avocat, el e escroc, s-a folosit de DVS, dar n-a dus lucru pînă la capăt, e mudac.

21 august 2020