Antreprenorul nu și-a onorat obligațiile contractuale

12 octombrie 2021 22

Bună ziua. În august 2021 am încheiat cu compania X un contract pentru instalarea a 2 geamuri PVC. Antreprenorul a luat măsurile, iar noi am achitat un avans în mărime de 50% din valoarea contractului (5.000 lei). Contractul prevede un termen de 25 zile lucrătoare pentru finalizarea lucrărilor, sau 45 zile (în anumite circumstanțe). Deja au trecut 45 zile, iar geamurile nu au fost instalate. La apelurile noastre, ne raspund ba că le vor instala săptămâna viitoare, ba că nu au matrerialele necesare. Am depus o plângere la politie, dar acolo ne-au spus că nu este de competența lor. Ce trebuie să întreprindem în situația creată? Avem șanse de a ne recupera banii achitați?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Urmează să înaintați o pretenție în scris și expediată cu aviz recomandat prin poștă.
De asemenea, vă adresați la Agenția pentru Protecția Consumatorilor.

13 octombrie 2021