Anulare act donatie

30 august 2018 67

Buna ziua. Incerc sa fiu cat pot de succint. In urma cu vreo 8 ani am inceput sa investesc intr-un imobil (pe atunci era al bunicului si bunicii, cea din urma fiind decedata). Am primit acceptul sa investesc ca sa imi ramana mie (de catre matusa). S-a dezbatut succesiunea dupa bunica si fiecare a primit partea lui de mostenire (copiii bunicii). Am continuat investitiile si l-am luat si pe bunicu sa am grija de el. Acesta s-a imbolnavit de cancer. A fost operat si apoi a urmat tratament. Situatia lui s-a inrautatit. L-am dus la spital si dupa o saptamana l-au externat. Ne-au spus ca nu mai au ce sa-i faca. La cateva zile dupa externare, mi-a donat o parte din intreg imobilul acela ca sa nu raman pe drumuri dupa moartea lui, aceasta donatie fiind cu sarcini: sa il ingrijesc si ce mai se scrie in acel contract. La semnarea contractului, notarul nu a chemat pe nimeni de la autoritatea tutelara. Il cunostea pe bunicul (mai mult decat atat, in urma cu trei saptamai mi-a mai donat o casa impreuna cu ceilalti copii). La aproape o luna sanatatea lui fiind tot mai precara a mai fost interrnat inca o data la spital. Iarasi l-au externat si dupa cateva zile a decedat. La un an de la moartea lui, copiii m-au dat in judecata pentru anularea actului de donatie pe motiv de lipsa discernamant. Cat de posibil este sa se anuleze contractul de donatie? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Marius,
De fapt, instanţa de judecată urmează sa examineze cauza și adopte în final o hotărâre bazată pe probele cercetate în cadrul examinării cauzei.
Solicitați audierea notarului respectiv.
Daca bunelul dvs era în plenitudinea gândirii tuturor facultăților mintale la momentul semnării atunci nu au cum sa anuleze actele întocmite.
Probabil interesul o fi... mai detaliat foarte mare din cauza valorii bunurilor actualmente.

30 august 2018