Anulare contract

5 august 2020 41

Buna ziua. Are voie un client sa rezilieze un contract cu avocatul daca procesul nu a fost intentat si in plus contractul nu contine clauzele de reziliere? Este considerat un astfel de contract nul? Ce drept are clientul si cum poate restitui banii platiti pentru onorariul avocatului? Multumesc pentru raspuns!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua,

Mai intai trebuie de studiat clauzele contractului și anume cum este prevăzută clauza cu privire la prestarea serviciului juridic.

Rezilierea trebuie să fie motivată pe o neexecutare.

Dacă în contract nu este prevăzută clauza cu privire la reziliere atunci sunt aplicate normele generale din Codul Civil cu privire la... mai detaliat rezilierea contractelor. Acest fapt nu atrage nulitatea contractului.

6 august 2020