Anularea permisului de conducere emis de un alt stat

29 mai 2021 62

Bună ziua. Mai mult de doi ani in urmă la Chișinău mi-a fost ridicat permisul de conducere, ems de către autoritățile Greciei. Am făcut orele de muncă neremunerată. Întrebarea mea este dacă autoritățile moldovenești au dreptul sa anuleze permisul emis de un alt stat și dacă după 4 ani, pot să circul liber la volan in Republica Moldova. Cum îmi recuperez permisul de la instanță, având în vedere că este grecesc, și nu poate fi anulat? Mulțumesc.

Jurist comments 4

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă este Sentinţă de condamnare, instanţa trebuia să decidă în privinţa permisului, în mod normal nu poate să-l anuleze, însă trebuie de analizat conţinutul Sentinţei pentru a da un răspuns mai clar.

31 mai 2021

Mulțumesc pentru răspuns. Avocatul pe care l-am avut a dispărut, nu a răspuns niciodată la telefon sau la emailuri, (chiar dacă a fost plătit 10.000 MDL pentru serviciile "prestate"), așa că nu am sentința la mînă. Credeți că ar trebui să merg să o ridic singur?

31 mai 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, desigur. Solicitaţi un exemplar de la instanţă.

31 mai 2021

Am găsit online hotărârea de judecată. La nici un punct în decizie nu scrie despre permisul grecesc. Scrie doar anularea dreptului de a conduce autovehicule. Asta înseamnă că după 4 ani de la sentință pot sa conduc din nou în RM? Sa dau examen imposibil, pentru că nu este emis... mai detaliat de autoritățile moldovenești.

31 mai 2021