Anularea arendei iazului de catre proprietarii unui teren adiacent

17 iulie 2016 79

Detinem un teren agricol pe malul unui iaz, aproximativ din anii 1995! In anul 2000 Primaria si cu un vecin, care, de asemenea, are teren pe malul aceluiasi iaz, a incheeat un contract de arenda a iazului, fiind oferit prin decizie a consiliului local din acel timp, fara a coordona acordul nostru! Putem inainta actiune in judecata pentru a anula acel contract de arenda a iazului? Multumim!

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Avocat

Sanse ati putea avea. Aveti nevoie de avocat.

In primul rand, trebuie sa clarificati ce inseamna "detinem" - aveti proprietate sau in arenda?

Daca e proprietate, e mai simplu. Daca e arenda, ea ar fi putut expira sau fi reziliata, in care caz sansele sunt mici.

Dar trebuie de urgenta se obtineti asistenta... mai detaliat calificata de la avocat, fiindca trebuie sa contestati decizia consiliului local prin care s-a transmis in arenda vecinului, iar termenul pentru asta e redus - 30 zile de cand ati aflat despre existenta unei asemenea decizii.

17 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Din circumstanțele expuse de Dvs nu vad vreun temei legal pentru a putea solicita anularea contractului de arenda.
Dvs aveți dreptul de proprietate asupra terenului, in hotarele cadastrale stabilite. Vecinul, la rândul său, are dreptul asupra terenului său. Iazul-din câte se pare, aparține autorității publice.
Respectiv, contractul de arenda a fost încheiat... mai detaliat de proprietarul iazului, care avea tot dreptul să o facă, cu cine dorea. Deci acordul Dvs nu era necesar.

17 iulie 2016