Anularea declarației de renunțare la moștenirii

19 septembrie 2017 81

Spuneți, vă rog, cum pot anula declarația de renunțare la moștenire, pe care am depus-o la notar cand a decedat mama. Am renunțat în favoarea tatălui, cu careva condiții convenite între noi verbal. Acum tatăl mă alungă din casa la care am renunțat în favoarea lui. Dar eu nu am unde pleca si am 2 copii minori. Mama tot eu am înmormîntat-o.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Încercați deja să veniți cu o astfel de cerere în judecată motivând clar circumstanțele care v-au făcut să cereți revocarea declarației de refuzul în favoarea tatălui dvs.

20 septembrie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Moştenitorul care a renunţat la moştenire, poate înainta acţiune despre constatarea refuzului nevalabil numai pe cale judiciară, în condiţiile prevăzute de lege, pentru recunoaşterea convenţiilor nevalabile (dacă refuzul a avut loc sub influenţa violenţii,ameninţărilor, fraudei, ducerii în eroare, etc.).

21 septembrie 2017