Anularea donatiei (casa)

16 februarie 2018 85

Buna ziua! Poate mama sa anuleze documentul privind daruirea casei? Daca da, atunci o poate face la oricare notar, sau numai la cel care a intocmit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Pentru a vă oferi un raspuns corect vă rugam să ne spuneți care este motivul?
Nulitatea actului juridic(anularea) sau revocarea donației are la bază anumite circumstanțe concrete.
În dependență de aceste circumstanțe urmează a fi aleasă cale pe care o veți parcurge.
În orice caz, dacă cel care a primit donația refuză... mai detaliat să restituie bunul urmează să vă adresați în instanța de judecată.

16 februarie 2018