Anularea unei tranzactii bancare

5 iulie 2023 4

buna ziua. Am efectuat o tranzactie bancara ca urmare a unei inselaciuni. Reprezentntul bancii mi-a cominicat ca tranzactia nu poate fi anulata. Cunosc numarul de telefon al persoanei careia i-am efectuat transferul.Am depus o plangere la politie in acest sens. Care este probabilitatea ca voi recupera banii (este o suma destul de mica)?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Tot timpul probabilitatea e 50/50 ori recuperați, ori nu.

6 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Banca are dreptate, deoarece tranzacția deja a fost efectuată. Referitor la recuperarea sumelor, în mare parte depinde de soluția, care va adopta poliția. Dacă se va constata, că acțiunile acelei persoane vor fi ilegale, veți avea temei să înaintați o acțiune în acest sens. Totodată, va recomand să... mai detaliat consultați un avocat, care va formula o concluzie, reieșind din circumstanțele cauzei

7 iulie 2023