Anularea unui divorț

24 februarie 2019 98

Buna ziua. Este posibil sa se anuleze divorțul fara că a doua parte să fie anunțată? Menționez că era tot dosarul pregătit pentru a se duce in instanță, dar noi ne-am împăcat și soțul îmi zice că a anulat divorțul. Este posibil?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună D-na Adriana,

Nu există o asemenea procedura precum "anularea" divorțului.

Odată ce ați depus o cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei urmează să aveți grijă să verificați cutia poștală și sa va prezentați la ședințele de judecată.
Neprezentarea la ședințele de judecată a reclamantului sau reprezentantului reclamantului, în caz ca... mai detaliat nu au solicitat examinarea în lipsă, duce la scoaterea cererii de pe rol.
Dacă acțiunea a fost scoasă de pe rol sunteți în drept să vă adresați repetat.

25 februarie 2019