Anularea unui divort clandestin

2 septembrie 2016 385

Buna ziua. Eu sunt plecat peste hotare de peste un an. Aproape cu un an in urma sotia mea a dat la divort fara acordul meu si a primit divortul, nu inteleg cum. Avem doi copii si prin decizia judecatorului copii au ramas cu mama. Vreau sa stiu daca pot sa anulez divortul, pentru ca nu a fost acordul meu si nu am fost instiintat cumva prin instanta de judecata sa fac ca copiii sa ramina cu mine, adica cu tata. Dar oricum vreau sa pastrez familia, numai ca sotia ma ameninta cu instanta de judecata si ca va face asa ca sa nu pot vedea copiii. Ce pot face ca sa anulez divortul si sa nu fie valabil, dar daca nu-i posibil, ce trebuie sa fac ca copiii sa ramina cu mine? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Jurist comments 3

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara, Ion.

Trebuie să atacați în instanță actul de stare civilă ce atestă divorțul, motivând toate circumstanțele care v-au impiedicat să fiți prezent la judecarea cauzei (nu ați primit o notificare, de exemplu), și nu numai. Dacă instanța emite o hotărîre pozitivă pentru Dstră, puteți în baza ei anula... mai detaliat actul de stare civilă ce atestă divorțul (urmând link-ul acesta http://starecivila.gov.md/ro/pages/dosare-anularea ), dar asta nu înseamnă că soția va dori să păstreze căsătoria, cel mai probabil ea va mai încerca încă o dată să o desfacă, sau deja Dstră veți prelua inițiativa. Dacă nu va fi posibilă ”reintregirea” familiei, instanța va decide deja cu cine vor ramâne copiii. V-aș sfătui să vă gasiți un avocat.

Sper că v-am fost de folos.

2 septembrie 2016
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Ion, salut!

Temei pentru anularea actului ce atestă divorțul, în instanța de judecată, poate servi faptul ca el a fost eliberat neîntemeiat sau pe bază de acte false. Respectiv, mai întâi este necesar de a ataca hotărârea judecătorească si de a demonstra ilegalitatea ei.
Judecarea pricinii în lipsa d-voastră putea avea... mai detaliat loc doar daca fosta d-voastră soție a spus ca nu cunoaște unde vă aflați făcând tot posibilul sa afle unde sunteți și doar după citarea publică. Lucru greu de crezut, presupun că mai comunicați în aceasta perioada și ea știa unde vă aflați. Prin urmare, daca demonstrați contrariul și reaua credința a fostei soții puteți obține casarea hotărârii judecătorești și implicit anularea actului de divorț.
Dar cred că, totuși, după cum s-a menționat mai sus, aveți nevoie de un avocat, ținând cont și de faptul că termenul de atacare a hotărârii primei Instanțe a expirat, respectiv este necesar de a fi repus în termen.

Cele bune!

2 septembrie 2016
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua,
În ce privește divorțul, unul dintre soți poate să-l obțină și fără acordul celuilalt soț. Chiar dacă soțul va spune în instanță că nu este de acord, instanța poate să ofere un termen de cel mult 6 luni de împăcare a soților, dar dacă și după acest termen soții... mai detaliat nu s-au împăcat, instanța va hotărî desfacerea căsătoriei.
Nimeni nu poate fi silit să conviețuiască cu o persoană anumită în căsătorie.
Totuși, pentru a vedea dacă puteți obține anularea divorțului, aveți nevoie de un avocat care să studieze materialele dosarului și să vă consulte, și dacă vi s-au încălcat careva drepturi în procesul care a avut loc (citarea dvs. în judecată, ...), puteți cere anularea divorțului, urmărind termenele de procedură.
Dar, după cum am scris mai sus, fosta soție poate să obțină divorțul fără acordul dvs.
Presupun că vă interesează mai mult domiciliul copiilor și posibilitatea de a comunica cu ei, și de a avea întrevederi cu ei (era bine dacă scriați și vîrsta copiilor, că să vă putem consulta mai corect).
În privința domiciliului copiilor vă recomand să solicitați o consultație a unui avocat, care să vă consulte. Pot să vă spun că dacă veți ajunge la o rejudecare în privința domiciliului copiilor, instanța va lua în considerație toate circumstanțele (atașamentul copiilor de un părinte și celălalt, posibilitățile de întreținere a copiilor, voința copiilor dacă aceștia au împlinit 10 ani, etc.).
Pentru ca copii să rămînă cu dvs., se poate doar în baza unei hotărîri de judecată, dacă veți avea dovezi că copii nu au un atașament normal cu mama lor, nu se află într-un mediu în care să se dezvolte normal sau mama lor comite careva fapte imorale ...
Chiar dacă domiciliul copiilor va rămîne cel al mamei lor, dvs. aveți dreptul prevăzut de lege să comunicați cu ei, să aveți întrevederi, să contribuiți la creșterea și educarea lor. Dacă mama copiilor va pune piedici în realizarea drepturilor enumerate, puteți clarifica problema în judecată.
Dacă cumva fosta soție este de rea credință și are careva interese meschine, ar trebui să aveți grijă nu cumva să fiți lipsit de drepturile părintești.
Încercați să clarificați lucrurile cu un avocat.

4 septembrie 2016