Apărarea drepturilor lucrătorilor medicali

24 ianuarie 2023 46

Bună ziua. Dacă un pacient înjosește pe o asistentă medicală sau o infirmieră, îi lezează cinstea, onoarea și demnitatea, ce legi în Moldova se aplică pentru apărarea drepturilor lucrătorilor medicali care sunt țintă a unui asemenea tratament ofensator? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Eduard.
Depuneți o plîngere la poliție.
Codul Contravențional prevede următoarele:
Articolul 772. Ultragierea medicului sau a lucrătorului medical

(1) Ultragierea medicului sau a lucrătorului medical, adică jignirea premeditată a onoarei, demnităţii sau reputaţiei profesionale a acestuia, în exerciţiul funcţiunii

se sancţionează cu amendă de la 10 la 25 de unităţi convenţionale aplicată persoanei... mai detaliat fizice.

(2) Ultragierea medicului sau a lucrătorului medical însoţită de acte de huliganism şi/sau vătămare corporală, dacă aceste acţiuni nu constituie infracţiune,

se sancţionează cu amendă de la 50 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice sau cu arest contravenţional de până la 15 zile.

25 ianuarie 2023