Apartament cu datorii

22 martie 2019 83

Buna. Am o intrebare: este posibil ca un apartament sa fie scos la licitație din cauza datoriilor in suma de 2.000 euro? Apartamentul este privatizat, stăpînul locuieste in Rusia de 20 ani, iar în locuința sa traieste nepotul care are si viza de reședință. Acum președintele blocului locativ si executorul judecătoresc au anunțat nepotul ca pe 2 aprilie este licitația. Cat de legal este asta si ce putem face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Maria,
Da, actiunea de a vinde apartamentul pentru datorii este o actiune legala.
Puteti sa mergeti sa achitati datoria, fie sa participati la licitatie si sa cumparati apartamentul.

22 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,

Odată ce există o hotărâre/ordonanță judecătorească de încasare a unei datorii, aceasta a fost pusă în executare și debitorul nu achită, executorul judecătoresc poate organiza licitație pentru a vine apartamentul respectiv, în scopul stingerii datoriei și acoperirii tuturor cheltuielilor de executare inclusiv onorariu. Restul banilor executorul ii va restitui... mai detaliat proprietarului apartamentului care se afla în Federația Rusa.

Recomandare: Achitați datoria deoarece toate cheltuielile pot constitui circa 20000 lei sau mai mult.

22 martie 2019