Apartament cu datorii

24 octombrie 2023 3

Buna! Suntem 3 coproprietari ai unui apartament, si anume mama si doua fiice (in varsta de 24 ani). Eu si sora nu locuim in acel apartament de la varsta de 15 ani (fapt care poate fi demonstrat). Serviciile comunale nu au fost achitate pentru apartamentul vizat de foarte multi ani. In apartament, mama a strans gunoi, care ajunge pana in pod. Ce putem face in aceasta situatie, si cu mama, si cu apartamentul? Noi am vrea sa vindem apartamentul, dar mama are probleme psihice si e impotriva vanzarii. Ce sa facem?

Jurist comments 2

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Ana, în acest caz trebuie să obții prin intermediul instanței de judecată instituirea măsurii de ocrotire judiciară, conform Articolului 32 din Codul Civil.
În caz de necesitate, poți să mă contactezi la 069992921.

24 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

.............există posibilitatea, prin hotărârea instanței de judecată, a vânzării bunului la licitație și împărțirea prețului între coproprietari proporțional cotei-părți ale lor dar se pune întrebarea unde va locui mama și dacă va putea procura cel puțin o odaie cu prețul pentru cota-parte a sa din apartament???? ......... o altă... mai detaliat posibilitate de încetare a coproprietății este de asemenea prin hotărârea instanței de judecată: transmiterea întregului apartament în proprietatea unui coproprietar, care va achita celorlalți proprietari prețul cotelor-părți ale lor.....această modalitate se realizează la cererea coproprietarului care solicită transmiterea întregului bun în proprietatea sa.............

24 octombrie 2023