Apartament cu datorii la serviciile comunale.

17 decembrie 2017 105

Am procurat un apartament cu datorii la serviciile comunale, pot înainta acțiune in regres asupra foștilor proprietatea? Dacă da, care este taxa de stat pe care trebuie sa o achit in instanța?

Jurist comments 1

Download discussion
Octavian Cazac
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul imobiliar

Da, puteţi, pe baza art. 1389 Cod civil - îmbogăţirea fără justă cauză.
Ca regulă, taxa de stat este de 3% din suma ce o pretindeţi în instanţă.

17 decembrie 2017