Apartament cumparat de la persoane fizice

8 februarie 2024 3

Buna ziua! Vreau sa cumpar un apartament in varianta alba, intr-un bloc care a fost finalizat, dar inca nu e dat oficial in exploatare (desi lucrarile de constructie au fost incheiate inca un an si ceva in urma). Persoana fizica care il vinde l-a cumparat, la rindu-i, de la alta persoana fizica, mentionata in Extrasul de Cadastru ca avand autorizatie de constructie. Agentul imobiliar, prin care cumpar, spune ca asta e firma de constructie, dar imi pare suspect ca e indicata la Cadastru persoana fizica, si nu juridica. Ce parere aveti? Multumesc de raspuns.

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dumneavoastră acuma cumpăraţi un bun viitor.
Trebuie să solicitaţi contractul anterior pentru a vedea conţinutul acestuia or o să fiţi obligat să-l respectaţi în locul actualului vânzător. Deja din contractul respectiv o să vedeţi cum stau lucrurile.

Codul civil prevede:
Articolul 1172. Înregistrarea provizorie a dreptului de proprietate și actele... mai detaliat de dispoziție
ale cumpărătorului

(1) Dreptul de proprietate al cumpărătorului este supus înregistrării provizorii în registrul bunurilor imobile.

(2) Este interzis să se perceapă de la cumpărător orice plăți prevăzute de contract înainte de înregistrarea provizorie conform alin. (1).

(3) Cumpărătorul păstrează dreptul de a înstrăina sau a greva cu drepturi reale limitate dreptul de proprietate înregistrat provizoriu fără consimțămîntul vînzătorului.

(4) Persoana care dobîndește de la cumpărător dreptul de proprietate înregistrat provizoriu se subrogă în toate drepturile și obligațiile pe care cumpărătorul le deține în temeiul contractului de vînzare-cumpărare a bunului imobil în construcție fără consimțămîntul vînzătorului. Cumpărătorul rămîne obligat solidar cu noul dobînditor al bunului imobil în construcție, cu excepția cazului în care vînzătorul și-a dat consimțămîntul la această înstrăinare. Dispozițiile legale privind notificarea cesiunii de creanță se aplică în mod corespunzător.

9 februarie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Cristina! Vă sugerez să fiți foarte precaută în așa momente, deoarece sunt multe alte momente la care dvs., nici nu vă puteți aștepta. Este necesar de a analiza situația juridică a imobilului, Compania, etc. Pentru suport și ajutor juridic, puteți apela la nr. de contact 069049267

10 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, dacă bunul imobil nu este dat în exploatare, dvs o să dețineți un drept de proprietate provizoriu asupra bunului imobil, dreptul îl justificați ulterior dării în exploatare.
Analizați minuțios speța dvs, și nu ezitați să vă adresați unui specialist, or, anumite oferte atrăgătoare pot veni la pachet cu diverse... mai detaliat dificultăți. În caz că doriți o consultație, vă las numărul de telefon: 069940453.

12 februarie 2024