Apartament cumpărat în căsătorie, dar înregistrat doar pe numele soțului

27 octombrie 2020 207

Apartamentul a fost cumpărat în căsătorie dar este înregistrat doar pe numele soțului. În ce condiții se face așa? În extrasul de la cadastru, domiciliul este indicat incorect (este indicat un loc de domiciliu care nu este in buletin din 2017). Ce se poate face în această situație?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dacă bunul a fost cumpărat în timpul căsătoriei, atunci acesta aparține ambilor, indiferent de datele indicate în extrasul din registrul bunurilor imobile.
La caz, la etapa cînd s-a făcut înregistrarea, soțul a prezentat doar contractul și datele lui, deaceia a fost înregistrat doar el, pentru a figura ambii, urma să prezinte... mai detaliat copia buletinului dumneavoastră, oricum, sunteți coproprietari, iar fără acordul dumneavoastră nici un notar nu va face înregistra un contract de vinzare, donație sau oricare alt act translativ de proprietate.
cît ține de datele indicate, poate fi o eroare, însă acest fapt nu schimbă situația de drept.

dacă doriți inscriere, mergeți cu cerere la cadastru, dar nu se merită cheltuiala.

27 octombrie 2020