Apartament în gaj

4 martie 2018 73

Bună ziua! Doresc să cumpăr un apartament. Spuneți-mi, vă rog, cum aș putea să aflu dacă stăpînul acestui apartament nu l-a lăsat în gaj la vreo bancă sau în altă parte, deoarece știu că are credite pe care le achită la bănci? Mulțumesc frumos!

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Simion,

Vă adresați la Cadastrul bunurilor imobile (in prezent Agenția Servicii Publice) cunosc cerere privind bunul imobil care intenționați să-l cumpărați sau solicitați acest fapt de la vânzător și puteți vedea daca acesta este grevat cu anumite drepturi sau nu.

4 martie 2018

Pot să merg personal ca să scriu cerere sau trebuie obligatoriu și vînzătorul să meargă?

4 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Simion,
Ar fi necesar ca vânzătorul să solicite de la organul cadastral al Agenției Servicii Publice un Extras din registrul activ, ca să vedeți care este situația la moment. Extrasul poate fi eliberat în termen de 24 ore.
În cazul în care o să vă adresați dvs. o să vi... mai detaliat se ofere un Certificat privind proprietarul bunului. Acest certificat se elibera în termen de 7 zile.

4 martie 2018