Apartament in ipoteca

3 octombrie 2019 73

Buna ziua. Înainte de casatorie, am luat un apartament in ipoteca plătind 20% din pret. După ce a fost înregistrată căsătoria, am plătit doar eu ipoteca. Acum suntem in proces de divort și sunt amenințată ca va cere partajul averii, cu toate ca fostul sot nu a contribuit la nicio plata. Cum as putea proceda in așa caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Într-adevăr există riscul ca soțul să solicite recunoașterea bunului proprietate personală drept proprietate comună, însă, acesta va trebuie să probeze cu probe pertinente și suficiente contribuția adusă de către acesta.
Totodată, Dvs. trebuie să vă asigurați și să prezentați toate probele care se referă la veniturile Dvs și ale lui în... mai detaliat timpul căsătoriei, să prezentați dovada tuturor plăților efectuate pentru a vă apăra.
De asemenea, ați putea solicita prin mecanismul îmbogățirii nejustificate compensarea anumitor cheltuieli, pentru aceasta urmînd a se lua în calcul perioada aflată în căsătorie.
În cazul în care se înaintează un asemenea capăt de cerere în cadrul procesului de divorț depuneți în mod obligatoriu o referință la cererea de chemare în judecată, cu atașarea tuturor probelor de care dispuneți, după caz, dovada faptului că ați încercat să obțineți anumite probe însă nu le-ați obținut, cât și cererea de reclamare a probelor respective.

4 octombrie 2019