Apartament în proprietatea primăriei

20 aprilie 2021 21

Locuiesc la etajul întâi al unui bloc cu 2 etaje, iar apartamentul deasupra mea este în proprietatea primăriei. Acesta se află în stare deplorabilă - într-o cameră a cazut geamul si acum există riscul să se năruie un perete. Am vorbit la primăria poate sa-l vândă, ca să aiba cineva ģrijă de acest apartament. Primarul spune că nu poate face nimic, dar eu nu pot aștepta până plouă și la mine în apartament. Ce pot face în așa caz? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, dna Cristina.
Pentru început, adresați o cerere în scris către primărie, consiliul local și consiliul raional și chiar Agenției Proprietății Publice. Relatați despre eventualele riscuri și prejudicii ce pot fi cauzate proprietății Dvs., solicitați să fie luate măsuri promte ce ține de reparația bunului imobil sau după caz chiar... mai detaliat înstrăinarea acestui bun.
În funcție de răspunsul primit, urmeză să decideți ce pași să întreprindeți în continuare.

21 aprilie 2021