Apartament înregistrat pe numele socrului

27 februarie 2024 3

Bună ziua, stimați juriști! În timpul căsniciei am cumpărat împreună cu soțul un apartament în bloc nou, care încă nu era dat în exploatare. Pentru că părinții mei nu au putut contribui la acel moment cu jumătate din prețul apartamentului, am convenit ca actele apartamentului să fie pe numele socrului, iar părinții mei să ne dea banii mai târziu. Prețul a fost achitat din banii socrului și a creditului luat de noi și achitat până în prezent tot de noi. Reparația în apartament a fost finanțată din banii comuni câștigați la nuntă și banii oferiți de părinții mei. Din anumite motive nu putem să transferăm apartamentul prin donație pe numele nostru. iar donația pe unul dintre părinții mei ne-ar costa prea mult. Întrebarea e, în caz de eventual divorț, cu ce rămân eu din apartamentul respectiv? Pot să pretind la jumătate din el sau trebuie să perfectăm actele pe numele nostru?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În caz de eventual divorț nu puteți pretinde la acest apartament. Mai mult decât atât, dacă apartamentul va fi transmis în proprietate prin donație unuia dintre soți, celălalt soț nu va avea nici un drept asupra acesui apartament.

27 februarie 2024