Apartament privatizat pus în gaj

21 iunie 2020 33

Bună ziua. Este un apartament privatizat în 1992, la privatizare au participat 5 persoane, părinții și 3 copii. E posibil ca părinții să pună apartamentul în gaj fără acordul copiilor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
va fi necesar de a informa Direcția pentru protecția copilului dacă copii sunt minor, or această obligație rezultă obligatoriu în cazurile cînd un minor este parte a unei tranzacții.
Dacă copii sunt deja majori, posibil de a gaja imobil integral doar cu acordul tuturor coproprietarilor, sau parțial în limita cotei ce... mai detaliat va aparține, daca au fost stabilite cotele părți ideale, spre exemplu 1/5 după fiecare, daca cotele nu sunt stabilite, va fi necesar acordul tuturor.

22 iunie 2020