Apartament procurart la licitatie cu mari datorii comunale

7 septembrie 2016 214

Am procurat un apartament la licitatie, dar, ulterior, am constatat ca fostul proprietar are datorii la energia termica, lumina, apa etc... Ce sa fac in situatia cind toate institutiile cer sa achit datoria si numai apoi sa inchei contractul pe numele meu? Sumele datorate sunt mari.

Jurist comments 2

Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua,
Imi pare rau dar se pare ca va fi necesar sa la achitaţi. Legea condominiului în fondul locativ (art. 11) prevede expres că la întocmirea contractului de vînzare-cumpărare a locuinţei (încăperii), părţile stabilesc condiţiile de achitare a datoriilor pentru serviciile comunale şi alte servicii. În caz contrar, cumpărătorul este... mai detaliat obligat să achite datoriile neachitate.
Succese.

7 septembrie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut, Vasile
Daca Contractul de vinzare-cumparare inca nu a fost incheiat in fata notarului, insistati ca in acesta sa fie inclus un punct care sa prevada ca datoriile acumulate la serviciile comunale ramin in sarcina fostului proprietar, iar Dvs Va eliberati de orice obligatie de a le plati.
In principiu, Dvs aveti... mai detaliat libertatea de a decide - daca doriti sa incheiati Contractul de V-C fara a include aceasta clauza, atunci Va asumati obligatia sa achitati datoriile fostului prorietar. Sau, puteti conditiona incheierea Contractului numai dupa includerea punctului respectiv.
Totusi, nu este clar care anume institutii va refuza incheierea Contractului? Aveti in vedere notarul?
Trebuie sa cunoasteti, ca dreptul Dvs de proprietate asupra bunului respectiv s-a nascut din momentul adjudecarii acestuia la licitatie, iar incheierea si inregistrarea Contractului propriu-zis ramine o formalitate de opozabilitate a acestui drept fata de terti.
Notarul poate refuza autentificarea Contractului de vinzare-cumparare doar in cazul cind exista datorii la organul fiscal (impozit pe bun), si nu in cazul datoriilor la serviciile comunale!
Aceeasi regula este si pentru organul cadastral la inregistrarea dreptului de proprietate.
Adica, in esenta, refuzul notarului de a autentifica contractul, sau al organului cadastral de a inregistra dreptul de proprietate - este ilegal, si poate fi contestat in instanta de judecata (daca nu exista datorii la organul fiscal).

7 septembrie 2016