Apartament procurat in concubinaj

8 aprilie 2024 3

Buna ziua. Traind in concubinaj, pe parcursul a 3 ani am strans banii pentru a cumpara un apartament. Contributia nu a fost egala din ambele parti. Intreaga suma a fost pusa pe un depozit bancar pe numele meu. Recent, am gasit apartamentul dorit, am platit prima rata si am contractat un credit ipotecar pe numele meu, iar in contract ambii figuram in calitate de coproprietari cu cote-parti egale (1/2). In caz ca relatia noastra se destrama, cum ar fi mai corect sa procedez ca sa nu pierd cota mea parte, dar nici sa nu raman cu sarcina achitarii integrale a creditului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Iulia,
Poti sa te asiguri doar daca in mod amiabil conveniti acest lucru prin semnarea unui contract matrimonial. Dar de obicei aceste intrebari se adreseaza inainte de a semna acte si a face tranzactii dar nu dupa.

9 aprilie 2024