Apartament procurat in leasing de la compania de constructii

12 septembrie 2019 90

Am procurat in leasing un apartament, am facut contract de vanzare-cumparare legalizat notarial si inregistrat la cadastru, cu numar cadastral 083 la urma (nr. apartamentului 83). Acum a ramas o saptamana pana la dara in exploatare, dar m-am confruntat cu asa o problema - pe usa apartamentului este indicat nr. 85. Mi s-a spus ca au fost replanificate niste apartamente si voi fi cu acest numar. Eu, insa, am contract pe alt numar. Cum sa fac ca sa am totul corect? Compania de constructii spune ca asta nu este o problema si sa nu ma deranjez. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dezvoltatorul poate introduce modificări până la darea în exploatare, ceea ce se întâmplă destul de des din cauza unor replanificari, acesta fiind mai simplu de efectuat pana la darea în exploatare, ulterior aceasta fiind mult mai dificil.
Prin urmare, replanificari efectuate ar putea determina modificarea numerotației bunurilor imobile.
În cazul dvs... mai detaliat contează ca amplasarea bunului din documentația de proiect și actele anexate la contract să coincidă cu bunul care și-ar fi schimbat numărul din 83 în 85 și pentru care ați achitat prețul.

12 septembrie 2019