Apartament procurat necalitativ

15 august 2018 183

Buna ziua. In urma cu 3 ani am procurat de la compania X apartament cu terasa. Acesta este primul an in care am locuit in el si au aparut probleme. In timpul iernii, ploaia si-a gasit traseul de la terasa in apartament. Spuneti-mi, va rog, ce sanse am in judecata sa castig pagubele de la compania respectiva? Compania zice ca n-are treaba, ca deja au trecut 2 ani de la vanzare-cumparare. Multumesc pentru timpul acordat.

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Oleg,
termenul de prescriptie pentru viciile constructiilor este de 5 ani.
Termenul general de prescriptie este de 3 ani. In cazul Dvs. termenul ar trebui sa fie considerat ca curge din data suportarii prejudiciului, si nu din data incheierii contractului, pentru ca inteleg ca va doriti repararea pagubelor suportate.
Trebuie sa ii actionati... mai detaliat in judecata, in prealabil solicitandu-le prin scrisoare recomandata recuperarea pagubelor, inlaturarea deficienteleor, sau daca nu accepta - rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare (in acest caz trebuie sa restituiti apartamentul iar compania trebuie sa va restituie banii). Totodata, trebuie sa detineti probe referitor la cheltuielile suportate, dar va fi necesara si o expertiza care sa demonstreze existenta viciului constructiei si legatura cauzala a acestuia cu paguba suportata.

15 august 2018

Buna ziua.Unde este stipulat in legislatie termenul de prescriptie a viciilor in constructie? Multumesc pentru timpul acordat.

15 august 2018
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Vedeți art. 269 Cod Civil al Republicii Moldova.

Articolul 269. Prescripţia în cazul viciilor construcţiei
(1) În contractul pentru executarea de lucrări, dreptul ce se naşte din viciul construcţiei se prescrie în termen de 5 ani.
(2) În contractul de vînzare-cumpărare, dreptul... mai detaliat ce se naşte din viciul construcţiei nu se prescrie înainte de trecerea a 5 ani de la executarea lucrării de construcţie.
(3) Pentru viciile materiilor prime sau ale materiilor livrate, destinate realizării unei construcţii, care au cauzat viciul acesteia, dreptul se prescrie în termen de 5 ani.

15 august 2018

Articolul 783. Termenul de răspundere a vînzătorului pentru
viciile bunului
(1) Cumpărătorul are dreptul să înainteze vînzătorului,... mai detaliat îndată ce a descoperit viciile bunului nedeclarate de acesta pînă la vînzare, pretenţii dar nu mai tîrziu de termenul stabilit în contract.
(2) Dacă în contract nu este stabilit un termen, pretenţiile pot fi înaintate în cel mult 6 luni din ziua predării bunului, iar în privinţa imobilelor, în cel mult un an.
(3) Dacă este imposibilă stabilirea zilei de predare a bunului care urmează să fie înregistrat sau dacă bunul este predat cumpărătorului înainte de încheierea contractului, termenul de înaintare a pretenţiilor se calculează din ziua înregistrării bunului în modul stabilit.
Daca e posibil ,comentati de ce aici se spune de un an?

15 august 2018
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Oleg, art. 783 se referă la pretențiile care pot fi înaintate celeilalte părți contractante (adică vânzătorului), iar art. 269 e termen de prescripție în interiorul căruia poate fi depusă acțiune în judecată

15 august 2018