Apartament pus in gaj pentru credit

3 ianuarie 2023 103

Buna ziua. Doresc sa iau un credit de 4.000€ de la o companie privata cu gajul apartamentului personal. Compania de creditare ia apartamentul ca gaj care va fi inregistrat la notar si la cadastru. Ce drepturi are compania asupra imobilului meu si ce riscuri exista pentru mine? Este totul legal? Sa nu-mi fie frica de deposedare sau vreo frauda?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Valeriu, o să fie incheiat un contract de ipotecă la notar, unde o să figureze apartamentul DVS. Dacă o să încetați să achitați achitarea creditului, compania o să intre în posesia acestui apartament, riscul constituie să-l pierdiți, e tot legal, deoarece are loc la notar, frauda lipsește.

4 ianuarie 2023