Apartament scos la vanzare de agentie fara procura de la proprietar, care se afla peste hotare

30 mai 2019 141

Am gasit un apartment pe care vrem sa îl procurăm, dar s-a dovedit a fi de la agenție. După ce l-am văzut, i-am sunat agentei și i-am spus că vrem să îl procurăm în credit ipotecar și avem nevoie de evaluare. Am făcut și am achitat evaluarea, o întrebăm de stapână, agenta ne spune ca e în Grecia și a vorbit despre cazul nostru și despre avans - că nu trebuie pentru ca are încredere în noi. După 2 zile ne sună și cere avans. O întreb în baza cărui document îi dăm avans, dacă are procura sau mandat de la stapână. Agenta nimic nu are și spune că noi semnăm o recipisă simplă între 2 persoane fizice și îi dăm avansul. Ca pe ea o sună mulți clienți și întreabă de acest apartament. Cum să procedăm? Am înțeles că ea verbal s-a înțeles cu stapâna despre vânzare. Nu este legal ca noi să dăm avans nimănui. Ce sa facem? Tare vrem acest apartament.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Natali,
In situatii de acest gen nu faceti economie pe asistenta si consultare juridica tet a tet la un avocat.

31 mai 2019