Apartament sechestrat

2 februarie 2019 96

Buna! Vin si eu cu o intrebare si in speranta sa gasesc un raspuns. In anul 2013 am procurat apartament in rate. La moment (anul 2019) încă nu este dat în exploatare. Azi am aflat o noutate rea, precum ca aproximativ 5 apartamente sunt puse sub sechestru (inclusiv al nostru) si ca pe data de 5.02.2019 vor fi scoase apartamentele la licitatie. Patronul zice ca el se judecă cu o companie care trebuie sa-i dea ceva bani si ca noi sa stam fără griji ca o sa se rezolve situația, dar mie imi spune inima ca ceva nu e curat. Plang si nu stiu unde sa ma adresez. Ajutati-ne, va rog: avem șanse să rămânem fără casa mult asteptata sau într-adevăr nu e nimic grav si sa fim liniștiți?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La etapa de investiții în construcții, a fost încheiat un contract? A fost înregistrat acel contract la cadastru?
Dacă a fost înregistrat, atunci, asupra acestuia urma a fi instituit măsură de siguranță în folosul dumneavoastră.
Dețineți confirmările privind achitarea sumelor/ratelor pentru apartament?
Totodată, dacă ați aflat că vor fi scoase la... mai detaliat licitație, cunoașteți care sunt împrejurările?

Urmează a cunoaște toată informația pentru a vă putea oferi un răspuns.
Adresațivă cu actele deținute către un jurist/avocat.

2 februarie 2019