Apartament vandut

2 mai 2018 94

Buna ziua. In urma cu doi ani am procurat un apartament de la companie de constructii. Respectiv, aveau multe penalitati si noi nu reusit sa achitam. In septembrie anul trecut le-am dat de buna voie apartamentul inapoi. Urma sa-l vindem ori noi, ori ei si sa se faca recalcul. Noi am avut cumparator la 15.000 Euro, dar ne-au refuzat. Compania a vandut apartamentul cu 17.000 Euro. Noi nu am stiut nimic si nu ne-a anuntat nimeni. Pentru apartamentul dat noi am achitat prin ipoteca, respectiv de la ei 30.000 Euro. Ce sa facem, unde sa ne adresam? Diferenta e prea mare pentru noi sa o achitam. Va rog sa ne ajutati din suflet.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Raspunsul la intrebarea dvs in masura de 90% se bazeaza pe conditiile contractuale.
Daca aveti o clauza prin care compania de constructii retine o anumita parte din pret, o puteti contesta ca abuziva, fie la Agentia Protectia Consumatorului, fie in instanta de judecata.
Din conduita părților ar rezulta că ați ajuns la... mai detaliat un acord amiabil de desfacere a contractului. Contează dacă ați semnat ceva și ce scria în acel acord.
Trebuie să vă adresați la un avocat cu tot setul de acte.

11 mai 2018