Apartamentele nu sunt date in exploatare, dar sunt puse gaj la banca - cum se poate?

29 decembrie 2017 157

Buna ziua. In anul 2011 am facut o investitie pentru un apartament intr-un bloc locativ care era abia la inceputul constructiei. Avem toate facturile achitate. Apartamentele urmau sa fie date in exploatare, dar s-a taraganat. Ne-au lasat sa facem reparatii, sa mobilam, ca mai apoi sa aflam ca 71 de apartamente din 250 sunt puse gaj la banca de catre firma care le construia. Ce e de facut si cum de scos gajul si sa avem apartamentul caci intr-o zi ma trezesc in strada cu toata familia si cu 2 copii minori. Nu am inteles de ce l-au pus gaj daca am achitat la timp, caci sunt alte apartamente care au fost achitate doar partial. Ce se poate de facut, cum sa procedam?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Liliana,
În cazul dat urmează mai întâi să fie verificate mai multe aspecte, precum:
1. data la care a fost încheiat contractul de investiții și ce prevede acest contract;
2. data la care contractul de investiții a fost notat în Registrul bunurilor imobile;
3. data la care a fost încheiat contractul... mai detaliat de ipotecă/gaj dintre compania de construcții și bancă;
4. data la care a fost efectuată înregistrarea contractul de ipotecă/gaj în Registrul bunurilor imobile;
5. ar fi bine să mergeți la Agenția Servicii Publice (str.Puțkin, 47, str. Armenească, 42B, str. Alecu Russo, 1 et.3, dacă este vorba despre un bun în or. Chișinău ) să solicitați un Extras pe acest bun imobil;
6. ați dat sau nu acordul companiei de construcții să încheie un contract de ipotecă cu privire la bunul dat.
Doar în urma analizării tuturor acestor aspecte ar fi posibil de a vi se oferi o soluție corectă.

Dacă, este posibil să ne oferiți aceste informații aici, atunci împreună cu colegii am putea să vă oferim un răspuns clar privitor la problema cu care vă confruntați.

30 decembrie 2017