Apartamentul este privatizat si suntem toti 3 copii in privatizare

4 iunie 2018 117

Buna ziua. Parintii mei pot sa daruiasca apartamentul numai la un copil. Dar apartamentul este privatizat si suntem toti 3 copii in privatizare.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
În cazul în care atît părinții cît și copii au participat la privatizare, atunci toți se consideră coproprietari, astfel părinții pot dona sau vinde doar cota parte ce le aparține, doar că proprietari rămîne și ceilalți copiii.
Astfel, coproprietari al apartamentului vor fi toți copii doar că cu cote... mai detaliat diferite.

4 iunie 2018