Apartamentul mi-a fost inundat de mai multe ori, în locuri diferite

18 mai 2023 39

Bună ziua. Mă inundă vecina de sus, o bătrână de 80 ani. Ea susține că nu e adevarat, dar s-a întâmplat de mai multe ori. Unde să mă adresez pentru a efectua o expertiză tehnică care să stabilească exact care este sursa scurgerilor?

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Urmați următorii pași:
1)înștiințarea președintelui/administratorului/șefului blocului locativ (ACC/ÎMGFL);
2)urmare a sesizării primite, persoanele responsabile formează o comisie, care este obligată să depisteze cauza avariei, să încheie un act de constatare a defecţiunii care a dus la inundație și locul producerii acesteia – o probă incontestabilă pentru soluționarea cauzei;
3)evaluarea prejudiciului cauzat... mai detaliat ca urmare a inundației (raport de evaluare de către un evaluator);
4)solicitarea reparării prejudiciului cauzat de la persoana culpabilă.

Înainte de a vă adresa în instanța competentă, este necesar să solicitați unui expert licențiat în domeniu să efectueze o expertiză, care va stabili repetat cauza inundației, daunele cauzate și valoarea acestora.

19 mai 2023

Bună ziua. Mulțumesc de răspuns. Unde găsesc un avaluator al pagubelor? Și dacă gestionarul refuza, atunci cine poate sa facă asa o constatare? Pentru ca de fapt bătrână toarnă apa singura cu cana în 7 locuri diferite, permanent. Gestionarul deja sa saturat de conflictul nostru, pentru ca bătrână cere... mai detaliat de la ei sa-i facă reparație în apartament și zice ca curge o teava din podul casei, dar de fapt toarnă singura si-mi distruge reparația.

19 mai 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Pe internet este lista de evaluatori a prejudiciului, contactați pe cineva dintre ei.
Gestionarul are obligația de a rezolva problemele date, altfel solicitați să vă dea un răspuns în scris.
Rămâne doar prin instanța de judecată.

19 mai 2023