Apartamentul parintilor nostri dupa decesul acestora a fost impartit in patru parti

11 martie 2019 43

Buna ziua. Intrebarea mea este: apartamentul parintilor nostri dupa decesul acestora a fost impartit in patru parti (pentru fiecare copil). Sora mai mare doreste sa isi inregistreze si sotul ei pe acest apartament, nefiind casatoriti, pentru a beneficia de ajutoare financiare ca somer, gazdaș si nu mai stiu ce. La ce riscuri ne expunem noi ceilalti, daca va fi aprobata cererea lui. Noi nu suntem de acord cu toate lucrarile lor, dar vedem ca se sfatuiesc in taina si pun ceva la cale. Va multumim!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Înregistrarea unei persoane cu viză de reședință nu oferă careva posibilități de a pretinde la drept de proprietate asupra imobilului.
Fiecaere ramîne proprietar pe cota sa inregistrata la cadastru.

11 martie 2019
Valentin Ciuric
  • Avocat
17 iulie 2020