Apartmentul barbatului (sotului)?

8 iulie 2019 71

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, am locuit cu sotul 6 ani impreuna. Acum o luna, el a decedat, cu parere de rau. El avea apartament pe namele lui, din prima casatorie. Pot sa pretind si eu la ceva din ea? Tin sa precizez ca nu am fost inscrisi oficial. Baiatul lui acum vrea sa vanda apartmentul.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Aliona,
În cazul respectiv Dvs. nu îl moșteniți pe concubinul Dvs.. Astfel, doar fiul acestuia este unicul moștenitor legal al masei succesorale.

9 iulie 2019