APL refuză eliberarea certificatului de urbanism

13 septembrie 2024 0

Bună ziua. Am depus la primăria din localitate o cerere pentru eliberarea unui certificat de urbanism în vederea construcției unei case. Terenul la care se referea cererea este cu destinație pentru construcție. Cu toate acestea, autoritatea publică locală a respins cererea mea, invocând faptul că nu sunt trase comunicații la terenul în cauză și cele vecine. Primarul ne cere să constituim o asociație, pe care noi nu o dorim. Ce putem face în acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Petru Caraman
  • Avocat
  • Alte domenii

În situația în care nu ați primit un refuz în scris din partea primăriei, următorul pas este să înaintați o acțiune în instanță. Este vorba despre o acțiune în obligare, prin care veți solicita instanța să oblige autoritatea publică să emită actul administrativ individual, respectiv certificatul de urbanism.
Apelați la... mai detaliat un avocat pentru a analiza în detaliu documentația și pentru a vă oferi o soluție mai precisă.

14 septembrie 2024