Aplicarea amnistiei in cadrul procesului

24 februarie 2022 115

Buna ziua. Fratele meu a comis infractiunile prevazute de art. 186 alin. 1 si art. 190 alin. 1 CP. Avocatul a depus cerere pentru a i se aplica fratelui aministia fara administrarea probelor etc. si a trece la un dosar civil pentru a repararea prejudiciului. Instanta a numit pronuntarea deciziei pe marginea cererii mentionate pentru 10 martie. Va fi aplicata amnistia?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Noroc Ilie, da fratele nimerește sub Legea R.M. nr. 243 din 23.12.2021 despre amnistie. Mai apoi, părțile vătămate o să fie în drept în mod civil să solicite încasarea prejudiciului cauzat.

26 februarie 2022