Aplicarea art. 92 CP

2 iulie 2023 15

Buna ziua. Am fost condamnat la 6 ani 4 luni de inchisoare in temeiul art. 187 alin. (1), art. 186 alin. (3), art. 191 alin. (4) CP. In cadrul amnistiei termenul mi-a fost redus cu 1/3 si deja am ispaşit 1/3 din termenul initial. Pot cere acum aplicarea art. 92 CP?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună,

Aplicabilitatea Articolului 92 are loc la executarea a 1/3 din pedeapsa pentru infracțiunile ușoare și mai puțin grave.

Avind în vedere ca Dvs ați fost condamnat și pentru infracțiune gravă urmează să executați jumătate din pedeapsa pentru posibilitatea înaintării unei astfel de cereri.

3 iulie 2023