Aplicarea art. 92 CP dupa aplicarea amnistiei

2 februarie 2023 20

Buna! In iunie 2021 am fost condamnat la 6 ani si 4 luni de inchisoare in temeiul art. 191 alin. 4), art. 186 alin. 3) si art. 187 alin. 1) CP. Am ispasit 1 an si 7 luni. Prin amnistie, termenul pedepsei a fost redus cu o treime. Comisia din penitenciar a respins cererea mea de aplicare a art. 92 CP, insa mi-a dat o caracterizare pozitiva si mi-au sugerat sa ma adresez in judecata. As vrea sa stiu daca sunt sanse ca instanta sa inlocuiasca partea neexecutata a pedepsei cu amenda.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Dan
La moment nu cred că sunt şanse.
Termenul de pedeapsă a fost de 6 ani şi 4 luni.
După amnistie s-a redus cu 1/3 şi a devenit 4 ani şi 3 luni.
Aţi ispăşit 1 an şi 7 luni.
Art.186 alin. 3) şi 191 alin. 4) sunt infracţiuni grave.
art. 92 alin.2)... mai detaliat poate fi aplicată numai după ce condamnatul a executat efectiv cel puţin jumătate din termenul de pedeapsă pentru o infracțiune gravă.

3 februarie 2023